Rus dağcılar Süphan Dağı’na zirve yapmadan dönmek zorunda kaldı

Rus dağcılar Süphan Dağı’na zirve yapmadan dönmek zorunda kaldı Bitlis’in Adilcevaz ilçesindeki Süphan Dağı’na tırmanışa geçen 17 Rus dağcı, yoğun kar ve tipi nedeniyle zirveye 200 metre kala geri dönmek zorunda kaldı.

Rus dağcılar Süphan Dağı’na zirve yapmadan dönmek zorunda kaldı

BİTLİS – Bitlis’in Adilcevaz ilçesindeki Süphan Dağı’na tırmanışa geçen 17 Rus dağcı, yoğun kar ve tipi nedeniyle zirveye 200 metre kala geri dönmek zorunda kaldı.

Rusya’dan gelen 7’si kadın 17 dağcı, Haki Uğur rehberliğinde Bitlisin Adilcevaz ilçesi sınırlarında bulunan ve Türkiye’nin 4 bin rakımı ile üçüncü en yüksek dağı olan Süphan Dağı’na zirve yapmak için Adilcevaz ilçesinin Kışkılı köyünden tırmanışa geçti. Dağcılar, yoğun kar ve tipi nedeniyle zirveye 200 metre kala geri dönmek zorunda kaldı.

2 gündür hava şartları kendilerini çok yorduğunu ifade eden servis şoförü Ahmet Saltık, “Araçlarımıza zincir takmak zorunda kaldık. Yine de kamp alanına varmadan çadır kurmak zorunda kaldık” dedi.

Rehber Haki Uğur ise, “Yedisi bayan 17 kişilik Rus dağcı benim rehberliğimde Bitlis’in Nemrut Kalderasını gezdikten sonra Süphan Dağına tırmanış düzenledik. Ancak hava şartları tahmin ettiğimiz gibi gitmedi. Maalesef biz zirve yapmadan dönmek zorunda kaldık” dedi.

Bitlis Seçim Sonuçları Bitlis Yerel Seçim Sonuçları 2019 Bitlis Genel Seçim Sonuçları 2018 Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Orhan Emen – Güncel

Toros Dağları Adilcevaz Bitlis Güncel Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir