Bakan Yardımcısı Demircan, Cizre’de Ulu Cami ve Kırmızı Medrese’nin açılışını yaptı

Bakan Yardımcısı Demircan, Cizre’de Ulu Cami ve Kırmızı Medrese’nin açılışını yaptı Şırnak’ın Cizre ilçesinde Restorasyon çalışmaları tamamlanan Ulu Cami ve Kırmızı Medrese’nin açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Mizbah Demircan, “Bu mekanları yaşatmak aslında…

Bakan Yardımcısı Demircan, Cizre’de Ulu Cami ve Kırmızı Medrese’nin açılışını yaptı

ŞIRNAK – Şırnak’ın Cizre ilçesinde Restorasyon çalışmaları tamamlanan Ulu Cami ve Kırmızı Medrese’nin açılışına katılan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Mizbah Demircan, “Bu mekanları yaşatmak aslında kimliğimizi yaşatmaktır, aslında kişiliğimizi yaşatmaktır”dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Mizbah Demircan, Cizre ilçesinde 639 yılında kiliseden camiye çevrilen, Abbasiler döneminden onarımdan geçirilmiş, 1160 Yılında da Zengi Atabeyi Baz Şah’ın oğlu Emir Ali Sencer tarafından yeniden yapılan ve son olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu tamamlanan Ulu Cami ile Ünlü Mutasavvuf Molla Ahmet El Cezeri’nin türbesinin bulunduğu Kırmızı Medrese’yi ibadete açtı.

Demircan, ulu camide Şırnak Valisi Osman Bilgin, Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nazlı Demir tarafından karşılandı.

Tarihi ulu caminin açılışı Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunması ile başladı. Akabinde Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nazlı Demir, tarihi mekanların geçmişi ve tarihi hakkında kısa bir konuşma yaparak bu yapıların restorasyon çalışmalarında emekleri olanlara teşekkür etti.

Cizre’ye birkaç sene önce geldiğini belirten Demircan, “Buraya geldiğimde burası restorasyondaydı bugün bitti. Bu mekanları yaşatmak aslında kimliğimizi yaşatmaktır. Bedenimiz kimliğimiz, ruhumuzda kişiliğimizdir. Şehirlerde böyledir. Şehirlere kimliğini veren yapılar vardır işte bu mekan anlatıldığı üzere mimarisi ile üslubu ile tarzıyla aslında şehrimizi anlatıyor ve tanıtıyor. Burayı korumak burayı yaşatmak aynı zamanda şehrimizi yaşatmak, bölgemizin kimliğini yaşatmak anlamına geliyor. İşte aynı zamanda bir medrese olan bu mekanı bu yönüyle de ihya etmiş oluyoruz. Bugün burada bu camiyi açıyoruz ama daha yakın zamanda hem Ayasofya Camisini açtık hem de bayram münasebeti ile Sultan Ahmet Camimizi de restorasyonunu da tamamlayarak yeniden ibadete açtık” dedi.

Bakan Yardımcısı Demircan, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği bir söz var. ‘Biz eser ve hizmet siyaseti yapıyoruz.’ Eğer hizmetiniz yoksa eğer eseriniz yoksa insanların karşısına çıkacak yüzünüzde olmaz. Kültür Bakanlığımızın bu eserleri geçen yıl içerisinde nasıl geliştiyse inanıyoruz ki bundan sonra önümüzdeki 14 Mayıs’tan sonrada yine hizmetlerimizi sizden alacağımız yapmaya ve yaşatmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile böylesine tarihi bir mekanın açılışında bulunmaktan duymuş olduğum mutluluğumu da tekrar ifade ediyorum” şeklinde konuştu.

Cizre deyince akla bilim, medeniyet ve sanatın geldiğini ifade eden Şırnak Valisi Osman Bilgin, “Özellikle Molla Ahmet El Cezeri’nin, İsmail Ebul-İz El Cezeri’nin memleketi olan bu topraklarda her daim ilim ve fen önde tutulmuştur. Son dönemlerde de yine devletimizin himayelerinde yapılan güzel restorasyonlarla birlikte hem Kırmızı Medrese’miz hem yine Ulu Cami’miz ile birlikte tarihi eserlere devletimizin verdiği önemle yine bu topraklarda medeniyetin yeşermesi için her türlü çalışmalar yapılmıştır. Bu dönemden sonraki dönem ile birlikte Cizre’miz her yönüyle olduğu gibi tarihten aldığı bu ışığı geleceği de aydınlatacak, geleceği yansıtacak yetişmiş insanları ile birlikte bölgenin ilim, irfan merkezi olmaya devam edecektir” ifadelerinde bulundu.

Yapılan Konuşmaların ardından Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Mizbah Demircan, Şırnak Valisi Osman Bilgin, Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Nazlı Demir ve Cizre’nin ileri gelenleri ile birlikte Ulu Cami’nin açılışını gerçekleştirdikten sonra camiyi inceleyip namaz kıldı.

Demircan, daha sonra Kırmızı Medrese’nin de açılışını gerçekleştirip medresede eğitim gören öğrencilerle bira raya gelip ters kubbeyi inceledi. Akabinde Cizre İç kalede bulunan Mem U Zin Zindan’ında incelemelerde bulunan Demircan, karayolu ile Şırnak’a geçti.

Sinan Oğan’ın 2. turda Cumhur İttifakı’nı desteklemesi sizce doğru mu?

— Haberler.com (@Haberler) May 22, 2023 Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Abidin Yel – Kültür Sanat

Cami Kültür Sanat Haberler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir