Son dakika: ABD’den F-16 satışıyla ilgili kritik adım: Türkiye için getirilen 2 şart tasarıdan çıkarıldı

Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki F-16 gerginliğinde son olarak geçtiğimiz aylarda ABD Temsilciler Meclisi, savunma bütçesini de içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısına Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan eklemeyi kabul etti .Bu şartlar arasında Türkiye’ye satılacak F-16’ların Yunan hava sahasını ihlal etmemesi ve satışın ABD’nin çıkarına olacağı yönünde şartlar bulunuyordu.

İKİ ŞART DA TASARIDAN ÇIKARILDI

ABD Senatosu, 2023 savunma bütçesini içeren NDAA tasarısına son halini vermek amacıyla toplandı. Tasarıya eklenmek üzere sunulan 900’e yakın eklemeler görüşülmeye devam ediliyor. Kongre kaynaklarından edinilen bilgilere göre, New Jersey Senatörü Demokrat Menendez ile Maryland Senatörü van Hollen’ın sunduğu ve Türkiye’nin ABD’den F-16 alımını koşullara bağlayan iki ekleme de tasarıdan çıkarıldı.

ONAY İÇİN BİDEN’A GÖNDERİLECEK

Senato NDAA tasarısını tamamladıktan sonra Temsilciler Meclisinin versiyonu ile ortak bir metin haline getirilerek onay için ABD Başkanı Joe Biden’ın masasına gönderilecek.

DİPLOMATİK ÇABALAR ETKİLİ OLDU

Türkiye’nin F-16 alımını koşullara bağlayan benzer bir ekleme NDAA tasarısının Temsilciler Meclisine eklenmişti ancak ortak metinde bu eklemelerin de çıkarılması bekleniyor. Senato’daki bu değişimde, Türkiye’nin Washington’da yürüttüğü diplomatik çabaların etkili olduğu belirtiliyor.

Menendez, Pentagon bütçesini içeren 2023 NDAA tasarısının Temsilciler Meclisi versiyonuna sunulmuş ve Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan eklemenin aynısını tasarının Senato versiyonuna da dahil etmişti.

YUNAN HAVA SAHASINI İHLAL ETMEME ŞARTI

Eklemede Silah İhracatı Kontrol Yasası kapsamında Türkiye’ye yeni F-16 satışının yapılmaması ve F-16 modernizasyon kitlerinin satılmaması hükmü konulurken bu maddenin muafiyetini ise Senato ve Temsilciler Meclisi ilgili komitelerine söz konusu satışın ABD’nin önemli ulusal güvenlik menfaatlerine temas ettiği, bu silahların Yunan hava sahasını mükerrer şekilde ihlal etmeyeceğini temin etmek için atılacak somut adımlar sunulduğu takdirde başkanın bu maddeyi uygulamaktan muaf olacağı ifade edilmişti.

PKK/YPG’YE KARŞI KULLANILMAMASI ŞARTI DA EKLENMİŞTİ

Öte yandan, Maryland Senatörü van Hollen ise bu koşullara, uçakların YPG/PKK terör örgütüne karşı kullanılmamasını ve Türkiye’nin İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyeliğini onaylaması koşulunu eklemişti.

NE OLMUŞTU?

Rusya’dan satın aldığı S-400 hava savunma füzeleri nedeniyle yeni nesil F-35 savaş uçağı ortak üretim ve satın alma programından çıkarılan Türkiye, bunun üzerine ABD’den 40 yeni F-16 savaş uçağı ve yaklaşık 80 modernizasyon kiti almak istediğini ABD’ye iletmişti. ABD Temsil Meclisi ise Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) tasarısına Türkiye’ye F-16 satışını şarta bağlayan eklemeler yaptı.

TÜRKİYE TAVRINI ORTAYA KOYMUŞTU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konu hakkında yaptığı açıklama Türkiye’nin tavrını net olarak ortaya koydu. Çavuşoğlu New York’ta ABD temaslarını değerlendirdiği ve canlı yayınlanan konuşmasında bir soru üzerine, “F-16 konusunda elimizi kolumuzu bağlayan bir anlaşma içinde olmayız… bir kısıtlama getirilmesi kabul edilebilir değil. Kullanamayacağımız ürünü niye alalım?” dedi.

Mesut Şahin Mesut Şahin [email protected] Haberler.com – Ekonomi Türkiye F-16 Dünya Ekonomi Güncel Haberler Son Dakika

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.