Milyonların gözü EYT düzenlemesinde: İşte masadaki formüller

Ekonomik krizin etkisiyle seçmen desteğini önemli ölçüde kaybeden iktidar, son dönemde EYT sorununu yeniden gündeme aldı. İktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan, emeklilikte yaşa takılanlar için konuşulan formülleri köşesine taşıdı.

Doğan, şunları sıraladı:

– 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olup da gerekli prim gün sayısı ile çalışma yılını tamamlayanların yaşa bakılmadan emekli edilmesi.

– 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olup da gerekli prim gün sayısını doldurmayanlara askerlik ve doğum borçlanması imkanı tanınarak, prim gün sayılarının tamamlayıp, yaşa bakılmadan emekli edilmesi.

– Tüm emeklilikte yaşa takılanlar için belirli prim gün sayısını tamamlayanların yaşa ve çalışma yılına bakılmadan emekli edilmesi ki, konuşulan prim gün tutarları erkekler için 9000 gün, kadın çalışanlar için 7200 prim gün.

– Emeklilikte yaş takılanların yaş şartında indirim yapılması.

– Prim gün sayısını tamamlayanların emekli aylıklarında belirli oranda kesinti yapılarak erken emekli edilmesi.

– Başta Almanya ve Finlandiya olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde uygulandığı gibi emekliliğe kaç yıl kaldıysa her yıl için belirli oranda aylıklardan kesinti yapılarak emeklilik imkanı tanınması. Buna da kesintili emeklilik modeli deniyor.

“GENİŞ BİR DÜZENLEME YAPILACAĞINI SANMIYORUM”

Doğan, “Sosyal güvenlik sisteminin üzerine getireceği yük hesaba katıldığında, tüm emeklilikte yaşa takılanları kapsayacak, geniş bir düzenleme yapılacağını sanmıyorum. 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişli olup da prim gün sayısını ve çalışma yılını tamamlayıp da yaşa takılanlara –ki, asıl EYT’li olan bu kesimdir- yönelik bir düzenleme yapılacaktır. Belki, bu kesim içinde prim gün sayısı eksik olanlara askerlik ve doğum borçlanması hakkı tanınarak, emekli olmalarına imkan tanınabilir” yorumunu yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

plurk.com
reverbnation.com
ttlink.com
discover.events.com
worldcosplay.net
mapleprimes.com
wakelet.com
gab.com
sketchfab.com
recordsetter.com
my.desktopnexus.com
ko-fi.com
webtoolhub.com
500px.com
gfycat.com
social.microsoft.com
coolors.co
cplusplus.com
lawrence.com
speedrun.com
tailieu.vn
uid.me
ohay.tv
os.mbed.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.