Mars’ta limon filesine benzeyen insan çöpünün bulunduğu iddiası

Gizemli gezegen Mars’a gönderilen ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne ait Perseverance aracının gezegende insan çöpü bulduğunu gösteren bir görüntü sosyal medyada gündem oldu.

GÖRENLER LİMON FİLESİNE BENZETTİ

Görüntüyü görenler bunu limon filesine benzetti.Söz konusu görüntüdeki Enkaz parçasının iniş bölgesinden yaklaşık 2 kilometre uzakta bulunduğu ve yaklaşık 8 cm civarında olduğu öne sürüldü.

Mars'ta limon filesine benzeyen insan çöpünün bulunduğu iddiası

NASA’NIN MARS FOTOĞRAFÇISI PAYLAŞTI

Paylaşım ilk olarak Nasa‘da mühendislik ve Mars fotoğrafçılığı yapan Kevin M. Gill tarafından paylaşıldı.

Mars'ta limon filesine benzeyen insan çöpünün bulunduğu iddiası

UZAY ARACININ DONANIMINA AİT BİR PARÇA

Tersine arama metodu ile taratıldığında, görselin Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi ( Nasa ) tarafından “Images of EDL Debris” başlığı altında paylaşıldığı tespit edildi. Uzay aracı Perseverance 18 Şubat 2021’de Mars’a indi. Perseverance’ın Mars’ın yüzeyine inmesine yardımcı olan giriş, alçalma ve iniş (EDL) donanımı güvenli bir mesafede yüzeye atıldı.

Mars'ta limon filesine benzeyen insan çöpünün bulunduğu iddiası

EDL donanımının bir kısmı yüzeye çarptığında küçük parçalara bölündü ve bu parçaların bazıları Hogwallow Flats bölgesinde tespit edildi. Operasyon ekibi bu alanda bulunan çeşitli enkaz parçalarını katalogladı. İddiaya konu olan parça da bunlardan bir tanesi. Parçanın görüntüsü, 23 Haziran 2022 tarihinde Sol 477’de bir Mastcam-Z yüksek çözünürlüklü kamera tarafında çekildi. Enkazın termal battaniyelerde de yaygın olarak kullanılan bir Dacron ağ malzemesi parçası olduğu NASA tarafından paylaşıldı.

#dogrulanmis_haber{padding:20px 20px 20px 20px;}#dogrulanmis_haber:after{content:”;display:block;clear:both}#dogrulanmis_haber #dh_baslik{margin-bottom:20px;font-size:19.5px;font-weight:800;color:#fe0000;padding-left:46px;position:relative}#dogrulanmis_haber #dh_baslik:before{width:39px;height:36px;content:” “;background-image:url(https://s.hbrcdn.com/static/img/tasarim/dogruluk-kontrolu-check.svg);position:absolute;left:0;top:-12px}#dogrulanmis_haber #dh_iddia{font-size:22.5px;font-weight:500;line-height:120%;margin-bottom:40px}#dogrulanmis_haber #dh_bulgubaslik{font-size:16px;font-weight:700;margin-bottom:20px}#dogrulanmis_haber #dh_bulgudetay p{margin-bottom:20px}#dogrulanmis_haber #dh_serit{margin-bottom:40px}#dogrulanmis_haber #dh_seritust{margin-bottom:28px}#dogrulanmis_haber #dh_seritust span{color:#787878;font-size:19.5px;font-weight:700}#dogrulanmis_haber #dh_seritust span:first-child{float:left}#dogrulanmis_haber #dh_seritust span:last-child{float:right}#dogrulanmis_haber #dh_seritust::after{content:””;display:block;clear:both}#dogrulanmis_haber #dh_seritalt{height:25px;width:100%;position:relative;background:rgb(255,0,0);background:linear-gradient(90deg,rgba(255,0,0,1) 30%,rgba(46,160,62,1) 70%)}#dh_seritalt img{position:absolute;top:-20px;width:25px}#dh_seritalt img.y1{left:0%}#dh_seritalt img.y2{left:23%}#dh_seritalt img.y3{left:48%}#dh_seritalt img.y4{left:73%}#dh_seritalt img.y5{left:96%}Doğruluk Kontrolü”Mars’ta limon filesine benzeyen insan çöpünün bulunduğu iddiası”YANLIŞDOĞRUBULGULAR

“Görsel, NASA tarafından “Images of EDL Debris” başlığı altında paylaşıldı. Limon filesine benzetilen parça ise, Uzay aracı Perseverance’nin 18 Şubat 2021’de Mars’a indiği sırada, EDL donanımının yüzeye çarpması sonucu yüzeye dağılan parçalardan biri olduğu tespit edildi.”

Haberler.com – Dünya NASA Dünya Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.